Εορτασμός της Εθνικής Εορτής της 28ης Οκτωβρίου

Αγαπητοί γονείς,

εν όψει του εορτασμού της Εθνικής Εορτής της 28ης Οκτωβρίου, σας γνωστοποιούμε τα εξής:

Οι εκδηλώσεις για την επέτειο της 28ης Οκτωβρίου θα πραγματοποιηθούν την Παρασκευή 27 Οκτωβρίου 2023 και ώρα 11:30 π.μ. στην αίθουσα εκδηλώσεων του 1ου Γυμνασίου Νέας Μηχανιώνας.

Οι μαθητές/τριες θα προσέλθουν κανονικά στο Σχολείο 15 λεπτά πριν την έναρξη της εκδήλωσης και θα σχολάσουν μετά το τέλος της, που υπολογίζεται γύρω στις 12:30 μ.μ.

Η Πρωινή Ζώνη και το Πρόγραμμα του Ολοήμερου δε θα λειτουργήσουν την  Παρασκευή 27 Οκτωβρίου 2023.

Την ημέρα της Επετείου (Σάββατο 28 Οκτωβρίου 2023) η σημαία με τους παραστάτες θα προσέλθουν στον Ι.Ν. Παναγίας Φανερωμένης στις 09:15, συνοδεία δύο εκπαιδευτικών.

Στις 09.30 θα πραγματοποιηθεί η έπαρση της Σημαίας. Η σημαιοφόρος και οι παραστάτες θα εκπροσωπήσουν το Σχολείο στην Δοξολογία εντός του Ιερού Ναού Παναγίας Φανερωμένης στις 10:00 π.μ.

Οι υπόλοιποι/ες μαθητές/τριες των Ε΄ και Στ΄ τάξεων θα προσέλθουν στον προαύλιο χώρο του Ναού  στις 10:15 π.μ.

Μετά τη Δοξολογία θα ακολουθήσει:

1. Επιμνημόσυνη δέηση και καταθέσεις στεφάνων στη μνήμη των πεσόντων στο Μνημείο Ηρώων
  2. Τήρηση ενός λεπτού σιγή
  3. Εθνικός Ύμνος

Η παρέλαση θα ξεκινήσει στις 11.00΄.

Σημεία που πρέπει να προσέξετε:

Μετά την παρέλαση οι μαθητές αποχωρούν με ευθύνη των κηδεμόνων τους στο σημείο όπου τερματίζει η παρέλαση, στην διασταύρωση των οδών Πολυτεχνείου και 28ης Οκτωβρίου.

Ιωάννης Τουρλιδάκης

Αφήστε ένα Σχόλιο